
„…To jest Polska…”
„Kiedy nagle las zaszumi,
Mowę sosny gdy zrozumiesz…
To jest Polska
Gdy zobaczysz gdzieś topole
Królujące ponad polem…
To jest Polska…”
10 listopada, tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości uczestniczyliśmy w szkolnych obchodach 105. rocznicy powrotu Polski na mapę Europy. Biorąc w nich corocznie udział, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości przypomina nam radość z odzyskanej wolności, ale też tę powszechną prawdę, iż wolność nie jest czymś trwałym, czymś danym raz na zawsze. Przygotowana akademia była lekcją patriotyzmu, nauką skierowaną zarówno do dzieci, młodzieży jak i dorosłych, jak być patriotą w dzisiejszych czasach.
W naszej szkole wydarzenia związane ze Świętem Niepodległości były omawiane zarówno na lekcjach historii, jak i na zajęciach z wychowawcą. W klasach i na korytarzach naszej szkoły powstały gazetki o tematyce 11 Listopada – Narodowego Święta Niepodległości.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości były podzielone na dwie części. Pierwszą z nich uświetnił poczet sztandarowy. O godz. 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”, w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła, do hymnu!”.
Okolicznościowy program artystyczny zaprezentowali uczniowie klasy V przy udziale uczniów z klasy VII, pracujący pod kierunkiem Władysławy Kozyry i Joanny Paryś.
Uroczysta akademia nosiła nazwę „Jeszcze Polska nie zginęła”.
Uczniowie klas V-VII upamiętnili ten dzień poprzez różne działania.
Uczniowie klasy VII przygotowali na internetowej platformie Canva litery, które układane po kolei w czasie akademii ułożyły napis, hasło dnia – „NIEPODLEGŁA”. Program artystyczny wzbogacony był prezentacją multimedialną pt. „Konkurs patriotyczny Jeszcze Polska nie zginęła” przygotowaną przez uczniów klasy VII. Na pytania wybrane przez nauczycieli odpowiadali uczniowie klas 0-VII, którzy musieli wykazać się ogólną wiedzą na temat naszej Ojczyzny. Były pytania o ważne daty, symbole narodowe czy też najdłuższą rzekę w Polsce. Uczniowie świetnie poradzili sobie z odpowiedziami, za co każda klasa otrzymała dyplom, zaprojektowany na platformie Canva przez uczennicę klasy VI – Ewę Dorczak.
Podczas akademii zwrócono uwagę na to, że Święto Niepodległości to również okazja do spotkań rodzinnych i przyjacielskich. Polacy często gromadzą się przy wspólnym stole, aby celebrować to ważne święto. To czas, w którym dzielą się wspomnieniami, rozmawiają o historii Polski i budują więzi międzyludzkie.
Piątoklasiści recytowali wiersze o tematyce patriotycznej i śpiewali pieśni patriotyczne – chłopcy w biało-czerwonych czapkach, trzymając w ręku czerwoną różę. Dziewczynki natomiast miały w ręku białą różę. Nasi recytatorzy wykonali te rekwizyty własnoręcznie z wychowawcą na wspólnych zajęciach.
Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. W trakcie akademii nie zabrakło również muzyki. Uczniowie, pełni entuzjazmu, zaśpiewali pieśni patriotyczne, które dodatkowo podkreśliły atmosferę święta – począwszy od Hymnu Polski ,,Mazurka Dąbrowskiego’’, aż do pieśni ,,My, pierwsza brygada’’. Odświętnym akcentem było również to, że cała społeczność szkolna nosiła przypięte biało-czerwone kotyliony.
Na zakończenie uroczystości, Pani Dyrektor Mariola Mamala podziękowała nauczycielom, uczniom za cenną lekcję historii, która była także ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny. Pani Dyrektor życzyła też wszystkim dobrego dnia 11 listopada i radosnego świętowania.
Uroczystość ta z pewnością zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Dzień, który przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych uczniów.
Warto podkreślić, że taka inicjatywa nie tylko integruje uczniów, lecz także uczy doceniania dziedzictwa narodowego oraz rozwija umiejętności publicznego wystąpienia i organizacji.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację obchodów, w tym szczególnie Rodzicom uczniów klasy V za współpracę w przygotowaniu dzieci do występu.
uczniowie klasy 7:
Kacper Czesyk,
Michał Jarosz,
Adrian Luźniak,
Anna Niedojad,
nauczyciel informatyki:
Władysława Kozyra
Poniżej GALERIA ZDJĘĆ: „…To jest Polska…”