
Śwarne Babki w naszej szkole.
Tradycja to piękno, które chronimy, a nie więzy, które nas krępują.
Ezra Pound
Do naszej szkoły przybyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich Śwarne Babki. Spotkanie było okazją do nawiązania współpracy z członkiniami, promowania kultury i tradycji zagórzańskich, integracji środowiska lokalnego.
Zebrani uczniowie i nauczyciele zostali zapoznani z działalnością KGW oraz różnymi aktywnościami członkiń. Obejrzeli film promujący prężnie działające Śwarne Babki.
Pani Beata Pajdzik, która jest prezeską koła, przedstawiła elementy tradycyjnego, regionalnego stroju w którym panie przybyły oraz elementy ubioru męskiego. Ksiądz katecheta, nie kryjąc radości, miał okazję założyć pas męski, w czym aktywnie pomogła mu jedna z gospodyń.
O zagórzańskich potrawach, które zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała pani Józefa Węglarz. Dowiedzieliśmy się jak ugotować zupę z korpieli, sapkę – znaną też pod nazwą kluski rozgarnywane. Okazało się, że wiele dzieci je takie kluski w domu i doskonale zna ich smak. Chętni mogli poczęstować się pieczonymi korpielami – przysmakiem z dzieciństwa babć, które były ich ulubionymi ,,czipsami”. Do tradycyjnych potraw należy także kołoc z bryndzą i pierogi z suszonymi śliwkami.
Pozostałe panie też nie próżnowały. Wykonały piękne kwiaty z bibuły, które ozdobią wielkanocne palmy.
Na zakończenia pani Józefa Węglarz opowiedziała dzieciom, w gwarze zagórzańskiej, historię o płanetniku, który lubił szkodzić mieszkańcom wsi.
Nasze panie z Koła Gospodyń Wiejskich Śwarne Babki bez wątpienia zasłużyły na certyfikat Znaku Promocyjnego ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY, którego są od niedawna dumnymi posiadaczkami.
Lekcja wiedzy o regionie z pewnością zapadnie uczestnikom w pamięć, gdyż dzięki takim spotkaniom wzmacniamy więzi z naszą Małą Ojczyzną, wzbogacamy wiedzę, a przede wszystkim dbamy, aby tradycje były wiecznie żywe i przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Jesteśmy wdzięczni naszym gościom – pani Beacie Pajdzik, pani Józefie Węglarz, pani Danucie Węglarz, pani Krystynie Krzysztof, pani Marii Steczek, pani Elżbiecie Palac i pani Danucie Drabik za przybycie.
Mam nadzieję, że było to pierwsze, ale nie ostatnie wspólne spotkanie w naszej szkole.
Agata Florek
Poniżej GALERIA ZDJĘĆ: „Śwarne Babki w naszej szkole”
Galerię stworzył/a: administrator strony: Władysława Kozyra
Zdjęcia wykonał/a: Mirosława Jarosz