
„Pociąg do wolności”.
O Narodowym Święcie Niepodległości uczniowie naszej szkoły pamiętali już wcześniej. Uczniowie klas młodszych wykonywali „patriotyczne karty pracy” – np. z podanych liter układali słowa związane z Polską czy też przygotowywali kotyliony oraz polskie flagi. Uczniowie klasy czwartej na lekcji plastyki robili z bibuły biało-czerwone róże, piątoklasiści – na lekcji historii wykonywali lapbooki o tematyce związanej z Polską i z Dniem Odzyskania Niepodległości. Na lekcji techniki uczniowie klasy szóstej robili biało-czerwone kwiaty 3D, a siódmoklasiści i ósmoklasiści na lekcji matematyki rozwiązywali zadania matematyczne: dotyczące postaci Antoniego Stawarza – organizatora oswobodzenia Krakowa oraz związane z rokiem 1918.
W dniu 8 listopada uczniowie z klasy VI zaprosili społeczność naszej szkoły w podróż do przeszłości. Przygotowali i zaprezentowali montaż słowno-muzyczny połączony z prezentacją multimedialną pt. „Pociąg do wolności”. Wierszem i piosenką opowiedzieli „Jakie były Ojczyzny losu koleje, jakie Polska przeżyła dzieje, jak bardzo pragnęła wolności”.
Apel rozpoczęliśmy od włączenia się w akcję „SZKOŁA DO HYMNU” – wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Obok niewątpliwych walorów edukacyjnych w zakresie znajomości i poszanowania Hymnu Narodowego akcja wdraża uczniów, od pierwszej klasy szkoły podstawowej, do poprawnego, praktycznego i zbiorowego muzykowania wokalnego. Dla naszej szkoły wspólne śpiewanie Hymnu wrosło w szkolną tradycję i jest stałym elementem życia szkoły, który łączy nie tylko uczniów, ale również dyrekcję i wszystkich nauczycieli.
Pociąg do niepodległości poprowadzony przez Milenę Zapałę i Antoniego Niedojada zatrzymał się na czterech stacjach: NIEWOLA, POWSTANIA: KOŚCIUSZKOWSKIE, LISTOPADOWE, STYCZNIOWE, I WOJNA ŚWIATOWA i WOLNOŚĆ.
Pierwszy przystanek POCIĄGU DO WOLNOŚCI miał miejsce na stacji NIEWOLA. Szóstoklasiści przypomnieli najcięższy dla Polaków okres rozbiorów. Dowiedzieli się również o działaniach patriotów podejmujących próby naprawy państwa w ramach sejmu czteroletniego, okolicznościach, w jakich Rzeczpospolita utraciła niepodległość i zniknęła z mapy Europy. Na stacji NIEWOLA na długi czas przystanął POCIĄG DO WOLNOŚCI. Recytatorzy Mateusz Wąchała i Alicja Tromiczak przypomnieli widzom wiersze patriotyczne m.in. Janusza Szczepkowskiego „Opowiedz nam Ojczyzno”, Ignacego Krasickiego „Hymn do miłości ojczyzny”. Wszyscy szóstoklasiści zaśpiewali pieśń „Szara Piechota”.
Drugim przystankiem, na którym zatrzymał się POCIĄG DO WOLNOŚCI, była stacja POWSTANIA. To czas bojów powstańczych i ogromnej odwagi ich bohaterów. Prowadzący przybliżyli społeczności szkolnej polskie powstania narodowe: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe. Ukazali bohaterską postawę Tadeusza Kościuszki, Jana Kilińskiego, Jana Henryka Dąbrowskiego, Józefa Bema i Piotra Wysockiego, walczących za Polskę, nie bacząc na potęgę wrogów oraz własne cierpienia. Oddali również cześć bezimiennym powstańcom, którzy ginęli z nadzieją, że dzień niepodległości się zbliża. Zaprezentowali bohaterów, którzy za każdym razem z nadzieją zrywali się do walki o odzyskanie wolności. Nie udało się jednak zerwać zaciśniętych więzów. Recytatorzy Igor Halama i Roksana Rapacz czy też Mateusz Wąchała przypomnieli widzom wiersze patriotyczne m.in. Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, Cypriana Kamila Norwida „Tęskno mi, Panie”. Wszyscy szóstoklasiści zaśpiewali pieśń „Hej chłopcy, bagnet na broń”. Wzniosłym momentem było zaśpiewanie przez szóstoklasistów w postawie zasadniczej z ręką na sercu „Roty”.
Na Stacji I WOJNA ŚWIATOWA znów pojawiła się wiara w lepszy los, co zagrzewało Polaków ze wszystkich zaborów do walki na jej frontach. W roku 1914 Polacy ze wszystkich zaborów ruszyli do walki o niepodległość na frontach I wojny światowej zagrzewani wiarą w lepszy los oraz pieśniami patriotycznymi. Legiony Polskie biły się pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, natomiast Armia Polska pod wodzą Józefa Hallera przemierzyła szlak bojowy z Francji na ziemie polskie. Dorota Tromiczak w imieniu żołnierzy podniośle wyrecytowała słowa „Modlitwy obozowej”, wołając do Boga:
„O Panie, który jesteś w niebie …
Niech nasza Polska wśród narodów stanie.
Dzielna i mądra, jednością złączona,
O to Cię prosim z głębi duszy Panie”.
Natomiast ponownie wszyscy szóstoklasiści pięknie zaśpiewali pieśń „My, Pierwsza Brygada”.
Odwaga, męstwo i upór walczących zaowocowały w końcu dotarciem do upragnionej i długo oczekiwanej stacji końcowej Stacji WOLNOŚĆ! 11 listopada 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość, a Rzeczpospolita powróciła na mapę Europy. Polacy znaleźli się we własnym domu! Pęta zostały zrzucone. Wojciech Śliwa recytując wiersz Marcina Brykczyńskiego „11 listopada” obwieścił widzom, że
„Jedenastego listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze dla Polaka,
pozostał Dniem Niepodległości.”
Ostatnim akcentem apelu była pięknie zaśpiewana przez dziewczyny: Nikolę Babuśkę, Roksanę Rapacz, Alicję Tromiczak i Dorotę Tromiczak pieśń „Jest takie miejsce, taki kraj”.
Pani Dyrektor Mariola Mamala zwróciła uwagę na to, jak ważne jest to święto dla wszystkich Polaków. Podkreśliła, że ,,Żeby Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków, że to im zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Doceniła również postawę całej społeczności uczniowskiej, która odpowiednim strojem galowym godnie uczciła Narodowe Święto Niepodległości.
Była to bardzo podniosła, a jednocześnie radosna uroczystość.
Poniżej GALERIA ZDJĘĆ: „11 LISTOPADA NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI”: