
„Planeta kontra tworzywa sztuczne” – Dzień Ziemi 2024
Celem Światowego Dnia Ziemi 2024 jest popularyzacja wiedzy o zagrożeniach życia na Ziemi, o zmianach klimatycznych, degradacji wód i lasów, a także zanieczyszczeniach środowiska naturalnego odpadami.
„Planeta kontra tworzywa sztuczne” to hasło tegorocznej edycji międzynarodowego Dnia Ziemi. Przypomina nam ono jak ważną kwestią jest ochrona środowiska naturalnego. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przypomnieli w jaki sposób segregować odpady oraz wskazali co można ponownie wytworzyć z porzuconych plastikowych lub szklanych butelek, puszek aluminiowych oraz starych książek czy gazet. Uroczystość rozpoczęły dzieci z oddziału przedszkolnego, które zaśpiewały piosenkę o pięknie całego świata. Następnie ich starsi koledzy z klasy piątej zaprezentowali studio telewizyjne, w którym eksperci wypowiedzieli się na temat recyklingu i przedstawili w jaki sposób można ponownie wykorzystać odpady. Kolejnym elementem obchodów Dnia Ziemi był krótki konkurs sprawdzający wiadomości na temat ekologii. Jednak wszyscy czekali na kulminacyjny punkt programu, był to pokaz eko-mody. Przedstawiciele poszczególnych klas zaprezentowali niezwykle kreatywne i oryginalne stroje wykonane z odpadów.
Pamiętajmy, że wszyscy korzystamy z tego co daje nam nasza planeta: z wody, powietrza, roślin i lasów. Ziemia jest naszym wspólnym dobrem i dlatego należy troszczyć się o środowisko naturalne. Ten dzień to doby moment aby wdrożyć w życie nawyki ograniczające wykorzystywanie tworzyw sztucznych w życiu codziennym.
A co może zrobić każdy z nas codziennie:
- Zakupy pakuj we własną torbę wielokrotnego użytku;
- Używaj bidonu na wodę;
- Napoje pij z własnego kubka;
- Nie korzystaj z torebek foliowych;
- Jedzenie do szkoły zabieraj w pudełkach wielokrotnego użytku –„śniadaniówkach”;
- Zrezygnuj z plastikowych słomek i sztućców;
- W miarę możliwości nie kupuj odzieży wykonanej ze sztucznych materiałów (poliester, nylon, itp.).
Poniżej GALERIA ZDJĘĆ: „ Planeta kontra tworzywa sztuczne – Dzień Ziemi 2024”:
Agnieszka Dorczak
nauczyciel biologii