ODKRYWCY MAŁEJ OJCZYZNY W BABIOGÓRSKIM PARKU NARODOWYM I ORAWSKIM PARKU ETNOGRAFICZNYM
„Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń.
Jeżeli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi!”
Jan Paweł II
04.10.uczniowie klasy I,II i III wraz z wychowawczyniami udali się na wycieczkę do BPN oraz Skansenu w Zubrzycy Górnej.
Wycieczka była realizowana w ramach zadania „Łętowscy przyjaciele przyrody”, na które Stowarzyszenie Łętowianie pozyskało środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Podczas zwiedzania Wystawy Stałej w Zawoi dzieci zapoznały się z najbardziej charakterystycznymi przedstawicielami babiogórskiej flory i fauny. Ich prezentacja miała charakter multimedialny. Podświetlone okazy zwierząt, odtwarzane odpowiednie ich głosy oraz imitacja wnętrza lasu pozwoliła w interesujący sposób zaznajomić się ze specyfiką przyrody ożywionej najwyższego po Tatrach masywu w Polsce. W trakcie zwiedzania dzieci mogły także uzyskać informacje na temat piętrowego układu roślinności jaki występuje na Babiej Górze.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się również część poświęcona zagadnieniom związanym z dziedzictwem kulturowym okolic Babiej Góry. Uczniowie mogli zobaczyć oryginalne sprzęty, narzędzia oraz stroje regionalne jakich używano w pod babiogórskich gospodarstwach.
Po zwiedzeniu Wystawy Stałej wszyscy udali się do Ogrodu Zmysłów, który prezentował uczniom szereg roślin charakterystycznych ze względu na swoją budowę, kolor, zapach, grubość liścia itp. Dzieci z radością „badały” przyrodę za pomocą węchu, wzroku, dotyku i smaku.
Kolejnym celem naszej wycieczki był Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Podczas zwiedzania dzieci mogły zobaczyć dwór Moniaka-budynek rodziny sołtysa z XVII wieku, karczmę, chałupy i zagrody należące do gospodarzy o różnym stopniu zamożności, pochodzące z różnych wieków. Ponadto wiejskie zakłady przemysłowe: olejarnię, folusz-budynek do spilśniania sukna, tartak napędzany kołem wodnym i kuźnię. Zobaczyły także jak wygląda pasieka z ulami kłodowymi. Z radością zajrzały do dawnej szkoły, gdzie po zajęciu szkolnych ławek z ochotą rozpoczęły pisanie kredą na drewnianych tabliczkach.
Po spacerze wszyscy udali się na zajęcia edukacyjne „Od ziarna do chleba” w czasie których zrozumieli dlaczego dawniej nazywano chleb „świętym”. Dowiedzieli się, że aby na stole mógł pojawić się bochenek pachnącego chleba, trzeba było włożyć bardzo dużo ciężkiej pracy. Pani przewodnik pokazała jak młócono cepami zboże, a uczniowie samodzielnie czyścili ziarno na przetakach, mielili je na żarnach na mąkę, zarabiali ciasto i formowali moskole, które zostały upieczone na blachach chlebowego pieca. Kiedy były już gotowe do spożycia wszyscy usiedli przy wielkim stole. Dostali po jednym moskoliku i kubku zbożowej kawy.
Na zakończenie nastąpiło prawdziwe oblężenie stoiska z pamiątkami, bowiem każdy chciał kupić dla siebie lub swoich najbliższych ciekawą pamiątkę – drewniane maselniczki, łyżki, obrazki ręcznie malowane czy też skarbonki w kształcie starej chaty.
Można więc stwierdzić, że kultura i rękodzieło naszych przodków ciągle jest w cenie i oby tak pozostało.
Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Łętowianie za wsparcie finansowe naszej wspaniałej wycieczki.
Mirosława Jarosz
Poniżej GALERIA ZDJĘĆ: „WYCIECZKA DO BPN ORAZ SKANSENU W ZUBRZYCY GÓRNEJ”
Galerię stworzył/a: administrator strony: Władysława Kozyra
Zdjęcia wykonał/a: Mirosława Jarosz