
Dzieciństwo bez przemocy
Kampania DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu.
Od 8 października do 19 listopada 2024 roku nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej kampanii ,,Dzieciństwo bez Przemocy”. Uczniowie klas I-III oraz IV – VIII podczas zajęć z wychowawcami oraz pedagogami szkolnymi i specjalnym poruszyli problematykę przemocy. Uczniowie brali udział w transmisjach lekcji online w swoich klasach: klasy II i III obejrzały „Sieciakowa lekcja: Internet Mocy bez Przemocy!”, którą prowadził Łukasz Wojtasik – ekspert do spraw bezpieczeństwa dzieci w internecie. Od 25 lat związany Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS). Autor pierwszej polskiej kampanii społecznej związanej z problematyką zagrożeń online „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie” (2004). Inicjator, autor kilkudziesięciu kampanii społecznych i programów edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa dzieci w sieci. Certyfikowany trener, propagator Domowych Zasad Ekranowych. Autor serii książek dla dzieci “Sieciaki”. Uczniowie klasy VIII obejrzeli lekcję „Czy dziękować za propsy i za hejty? Lekcja o cyberprzemocy”, prowadzącą była Marta Wojtas (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) – psycholożka, psychoterapeutka w trakcie szkolenia, trenerka, ekspertka ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online. Na co dzień koordynuje prace Poradni Dziecko w Sieci w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, pracuje indywidualnie i grupowo z młodzieżą, która doświadcza zagrożeń online oraz z dorosłymi. Wspiera dobre rodzicielstwo cyfrowe. Jest autorką artykułów poświęconych problematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online. oraz współautorką materiałów edukacyjnych związanych z tym tematem.
Zrealizowane zostały także zajęcia z wychowawcami i pedagogami szkolnymi na tematy związane z przemocą. Klasa 4 rozmawiała o przemocy rówieśniczej i jak zatrzymać agresję, klasa 5 debatowała, o tym jak zrozumieć konflikt i czym jest agresja, klasa 6 dyskutowała jak zapanować nad złością – stop agresji i wulgaryzmom, jak wspólnie można dbać o bezpieczeństwo w szkole i klasie, klasa 7 zastanawiała się dlaczego są dla siebie ważni – o wyrażaniu uznania i budowaniu przyjaźni, klasa 8 dyskutowała jak radzić sobie ze złością, czym jest hejt, agresja rówieśnicza. Wszyscy Uczniowie przypomnieli sobie czym jest dokument „Standardy Ochrony Małoletnich” oraz dowiedzieli się o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Klasom starszym udało się zrobić piękne plakaty na zwieńczenie działań mających zatrzymać przemoc.
Kulminacja akcji miała miejsce 19 listopada, w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy. Uczniowie, aby wyrazić swój apel „STOP PRZEMOCY!”, wykonali plakaty jako symbol empatii, wsparcia i wzajemnego szacunku względem siebie.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w to ważne przedsięwzięcie.
Natalia Ciołkiewicz
pedagog szkolny